Producenci
Promocje
Kier Kiełki soi / Fasoli Mung 425g - karton
Kier Kiełki soi / Fasoli Mung 425g - karton
121,68 zł 109,52 zł
szt.
Monini Olej z pestek winogron 500ml - karton
Monini Olej z pestek winogron 500ml - karton
118,44 zł 106,60 zł
szt.
Kier Buraczki mini 360g - karton
Kier Buraczki mini 360g - karton
45,60 zł 41,04 zł
szt.
Rodzaje i pochodzenie oliwek 0
Rodzaje i pochodzenie oliwek

Od czasów antycznych drzewo oliwne, podziwiane najpierw ze względu na konotacje religijne i mitologiczne, a następnie ze względu na właściwości i zdrowotne, stanowi widoczny znak ewolucji.

Pochodzenie oliwy sięga dalekiej przeszłości, a jej historia jest nierozerwalnie związana z historią cywilizacji, przede wszystkim tych, które pojawiły się w basenie Morza Śródziemnego.
Region, z którego pochodzi roślina, rozciąga się od południa Kaukazu, aż po wyżyny Iranu, a także wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża Syrii i Palestyny. Oliwki występują od Syrii i Palestyny, przez Anatolię i Egipt, aż po wyspy Kreta i Cypr.
Począwszy od XVI wieku p.n.e. Fenicjanie popularyzują uprawę oliwek na Półwyspie Helleńskim.
Z tego miejsca od VI wieku p.n.e. oliwki rozprzestrzeniają się w całym basenie Morza Śródziemnego od wybrzeży afrykańskich, aż do włoskich, od Francji śródziemnomorskiej, aż po Półwysep Iberyjski.
Kolonizacja tzw. Wielkiej Grecji (Magna Grecia) w VII wiek p.n.e. i ekspansja Imperium Rzymskiego przyczyniły się do rozpowszechnienia uprawy oliwek we wszystkich krajach śródziemnomorskich.

Gatunki oliwek
Gaje oliwne to swoista panorama najróżniejszych gatunków oliwek, każdy ze swoimi indywidualnymi charakterystykami i przeznaczeniem (oliwki jadalne, oliwki dedykowane do tłoczenia, nadające się do jednego i drugiego).Największymi producentami oliwy z oliwek w Europie są w kolejności: Hiszpania, Włochy i Grecja. W konsumpcji natomiast przewodzą Włosi, zaraz za nimi są Hiszpanie, następnie Grecy. Gdy popyt przewyższa podaż konieczne staje się sięgnięcie po zasoby innych krajów. Do najpopularniejszych odmian oliwek należą:

Coratina
Pochodzenie: Włochy
Uprawy: Apulia
Zastosowanie: do produkcji oliwy
Cechy: łatwo adaptuje się do różnych warunków klimatycznych i jest odporna na zimno. Wydajność wysoka i stała. Bywają lata, że owoc nadaje się także do przyrządzenia marynowanych zielonych oliwek. Uzyskana oliwa jest wyjątkowo bogata w polifenole - silnie antyrodnikowe substancje.

Źródło: https://www.monini.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl